Kā tehnoloģiju, varu un laiku maiņas piedzīvoja dzelzceļnieki – mašīnisti, telegrāfes, priekšnieki, sakarnieki, vagonu smērētāji, kantoristi? “Dzelzceļnieki” ir daudzbalsīgs stāsts dzelzceļnieku dibinātā muzejā, caur dzelzceļnieku uzticētiem stāstiem un priekšmetiem.
Dizaina risinājumos tiek saglabāta un izcelta pašas ēkas vērtība – ekspozīcijas telpas ir kādreizējais dzezceļnieku mājoklis. Ekspozīcija veidota tā, lai tās iepazīšana ir kā viesošanās, turklāt dažādās situācijās – dzīvoklī, darbā, parādē. Šo sajūtu veicina gan telpu izmēri, krāsu gamma, gan arī atteikšanās no šķietami visaptverošiem ekspozīcijas ievadtekstiem.
Niansētību veido arī atsevišķu eksponātu kombinācijas – tā, piemēram, padomju propagandas priekšmetus papildina fragmenti no intervijām, kas pauž notikumu dalībnieku attieksmi pret oficiālo kultūru; informāciju par dzelzceļnieku privilēģijām papildina “sūdzību telefons” – noklausāmas dzelzceļnieku sūdzības par trūkumiem dzelzceļa sagādatajos mājokļos vai darba organizācijā; padomju okupācijas režīma izsūtīto dzelzceļnieku sarakstu papildina kāda dzelzceļnieka atmiņas par uzdevumu sastādīt vagonus izvešanai.
Ekspozīcija veidota, paredzot lietas, kuras apmeklētāji aicināti aiztikt un izmēģināt – sakārtojot bilžu rāmi, tiek iedarbināta skaņa, izmantojot trīsdimensionālu modeli var salikt sev pazīstamu vai vēl iepazīstamu Jelgavas apkaimi, sadarbībā ar citiem apmeklētājiem var tikt galā ar stacijas dežurnata uzdevumu pie releju sienas un citas aktivitātes.
Ekspozīcju plānots atklāt 2024. gadā.
PasūtītājsLatvijas Dzelzceļa vēstures muzejsKolektīvsZane Zajančkauska, Ilze Kalnbērziņa-Prā, Kitija Vasiļjeva, Sabīne Moore, Evija Štelpa, Madara KrēziņaAudiovizuālie risinājumi Warp, Reinis AdovičsTehniskās konsultācijasEgons BaranovsGads2023